Do czego służą kątowniki tzw. komandorki

Kątowniki, inaczej zwane komandorkami to kluczowy element montażu mebli, takich jak szafy, garderoby, szafki czy półki o znacznym obciążeniu. 

Aby zapewnić trwałość, stabilność i estetykę wykonania, należy zadbać o odpowiedni dobór kątowników. W tym artykule omówimy zastosowanie kątowników, dobór pod kątem ciężaru płyt, koloru mebli oraz rodzaju kątowników, a także przedstawimy instrukcje montażu, której należy przestrzegać, aby mieć pewność, że konstrukcja jest stabilna i bezpieczna.

komandorek do montażu mebli mały z osobną klapką firma Gondek Lanckorona

Jak dobrać odpowiedni kątownik do łączenia płyt. 

Kątowniki do mocowania płyt służą do połączenia dwóch płyt pod kątem prostym, tj. 90 stopni. Ich główną funkcją jest zapewnienie stabilności i wytrzymałości połączenia. Dobór odpowiednich kątowników jest kluczowy dla zapewnienia prawidłowego montażu i trwałości mebla.

Pierwszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy doborze kątowników, jest ciężar płyt, które mają zostać połączone. W przypadku cięższych płyt, takich jak płyty drewniane, sklejki lub półki szafek kuchennych narażonych na duże obciążenia należy wybrać kątowniki o większej wytrzymałości, np. metalowe lub zastosować kątowniki podwójne. Należy również zwrócić szczególną uwagę na użycie odpowiednich wkrętów, dobranych pod kątem rodzaju materiału, jak i jego ciężaru. W przypadku mniejszych płyt lub lekkich półek można zastosować kątowniki o mniejszej wytrzymałości i/lub pojedyncze.

Kątowniki podwójne wymagają większej precyzji w montażu, dają jednak lepszą podporę i stabilność całej konstrukcji. Kątowniki pojedyncze są prostsze w montażu, nadadzą się idealnie do montażu lekkich półek w szafkach, szafach oraz witrynach.


Kolejnym czynnikiem, który nie jest bez znaczenia przy wyborze kątowników, jest kolor mebli.
W przypadku mebli, gdzie mocowania są widoczne, warto dobrać kątowniki do koloru mebla. Obecnie na rynku dostępne są kątowniki w różnych kolorach i wykończeniach, co umożliwia dostosowanie ich do konkretnego projektu.
W firmie Gondek produkujemy kątowniki w kilkudziesięciu kolorach dostępnych od ręki w przypadku innych kolorów z palety RAL oraz kolorów niestandardowych produkcję uruchamiamy na zamówienie. 
Nasze kątowniki, jak i inne elementy z tworzyw sztucznych produkowane są z odpowiednio dobranych surowców, które spełniają wszystkie oczekiwania konkretnego produktu.
Korzystamy tylko i wyłącznie z oryginalnych surowców

Komandorek pojedynczy z klapką osobno firmy gondek

Instrukcja montażu łączników płyt, podpórek półek, kątowników tzw. komandorków

Podczas montażu łączników płyt, podpórek półek typu komandor, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych wskazówek, które przyczynią się do solidnego połączenia płyt:

1 – Należy pamiętać, że konieczna jest całkowita styczność otworów łączników z płaszczyznami łączonych elementów

2 – Do łączenia należy zastosować wkręty z łbem stożkowym o średnicy łba większej co najmniej o 3 mm od średnicy otworu łącznika

3 – Długość wkrętu należy dobrać tak, aby był on osadzony w łączonych elementach na głębokości co najmniej 12 mm
4 – Wkręty muszą być mocowane w łączonych elementach pod kątem 90 st w stosunku do ich płaszczyzn

5 – Przy użyciu wkrętarki elektrycznej do montażu należy dostosować jej moment obrotowy do momentu minimalnego, niezbędnego do wkręcenia w płytę.